Oružje koje "radi na vazduh" nalikuje originalima, bilo da je reč o tenkovima T-80 ili protivavionskim raketnim sistemima S-300, samo što se za razliku od pravog oružja ovo naduvano lakše transportuje i brže razmešta.
Dopisnik BBC Stiv Rozenberg je bio u prilici da se iz prve ruke upozna sa ruskim načinom da se bukvalno naduvaju efektivi oružanih snaga. Na poljani u jednom od moskovskih predgrađa dva čoveka nose oveću crnu torbu, a onda je spuštaju na zemlju...
Pumpa je uključena i vazduh ispunjava plastičnu balu i pojavljuje se kupola, a potom iz nje iskače i duga plastična cev tenkovskog topa. Pet minuta kasnije, ruski borbeni tenk T-80 spreman je za "akciju".
Sledi napumpavanje i druge slične platsične bale koja poprima oblik protivavionskog raketnog sistema S-300. U torbama nalik onima koje su krile tenk i rakete nalazi se i jedan od lovaca iz porodice MiG-ova, pa čak i kompletna radarska stanica.
Ovi "naduvani mamci" laki su i jednostavni za prenos do lokacija na kojima vojska želi da zavara protivnika. Makete su do te mere verno urađene da su uspele da prevare i svog vlasnika, odnosno ruske vojnike. Viktor Talanov iz firme koja ih proizvodi navodi jednu istinitu anegdotu.
"Na jednoj vojnoj vežbi je zatraženo da naduvamo maketu raketnog sistema S-300. Dotrčao je jedan general iz štaba vežbe i naredio nam da lansere spustimo u neutralan položaj. Odbijao je da poveruje da su to mamci ispunjenim vazduhom, a ne bojevi sistem spremnom za lansiranje ", kaže Talanov.
Uz zvuke pop muzike iz sovjetskih vremena, radnici u obližnjem pogonu proizvode oružje na naduvavanje. Jedan radnik na velikom komadu plastike iseca mustru tenka.
To nije obična plastika, već materijal sa slojem hemikalija koje su u stanju da prevare radare i nišanske sisteme za uočavanje toplotnog infracrvenog zračenja. To zračenje emituju sva tela, a na ovaj način objekti na zemlji mogu da "ubede" posadu radara da je reč o pravom oružju.
Posle krojenja, na scenu stupa armija švalja koje prišivaju komade obrađene plastike. "Ponosna sam što pravim kompletne raketne sisteme i tenkove za našu vojsku", kaže Lena, jedna od radnica.
Ruske oružane snage nisu jedini kupac ovih mamaca na naduvavanje. I armije drugih zemalja pokazale su interesovanje za rakete i tenkove na vazduh.
Jedan od razloga za to mogla bi da bude i cena. Makete su, naime, više od stotinu puta jeftinije od pravog naoružanja. Dok pravi tenk M-80 košta skoro 700.000 evra, cena makete je neuporedivo manja, sa cenom od nepune četiri i po hiljade evra.
No comments:
Post a Comment