Elektrotehnička škola "Rade Končar" postaće prva ustanova u Srbiji koja će prodavati energiju dobijenu od Sunca. Solarne ploče biće postavljene na dvadeset kvadrata krova škole, a struju će otkupljivati Elektrodistribucija za 23 centa po kilovatu.
Kao pobednik konkursa Agencije za energetsku efikasnost, koji je raspisan prošle godine, škola će najkasnije do 18. avgusta dobiti kolektore, piše današnji "Blic". Postavljanje i kupovina solarnih ploča košta oko 40.000 evra, što je finansirala španska vlada.
"Korišćenje solarne energije i njena prodaja je velika stvar za školu. S jedne strane dobićemo odličnu laboratoriju koju će đaci koristiti u nastavi, jer će moći na licu mesta da vide proces dobijanja energije od Sunca, a sa druge strane uštedećemo mnogo. Naime, strujom koju proizvedemo i prodamo, faktički ćemo pokriti potrošnju struje u školi", priča za "Blic" Momčilo Stojanović, direktor ETŠ "Rade Končar".
Procenjeno je da u Beogradu ima oko 1.500 sunčanih sati, koje je moguće iskoristiti. Energija koja se dobija na taj način prodaje se po povlašćenoj ceni od 23 centa. Prema toj računici, novac koji budu zaradili pokriće račune za električnu energiju.
"Ideja je bila da se solarnom energijom snabdeva naša škola, ali su nam rekli da ne može i da je suviše komplikovano. (o zemljo srbijo) Zbog toga će struja koju proizvedemo ići direktno Elektrodistribuciji", objašnjava Aleksandar Savić, profesor energetske elektronike.
"Ovo je veoma značajan projekat za našu školu, pa smo odlučili i da postavimo sve ovo na internet. Tako da će ne samo naši đaci, već i svi učenici u Srbiji moći direktno da posmatraju proces stvaranja energije u solarnim pločama. Takođe, svaka škola koja bude želela da dođe i uživo vidi kako sve to funkcioniše i izvrši merenja, biće dobrodošla" kaže Savić, koga obnovljivi izvori energije toliko zanimaju da je napisao nastavni plan i program za istoimeni predmet.
Intranet na kome će se prenositi dešavanja na krovu škole, takođe je rezultat rada profesora škole. Oni su umrežili 120 računara, ali ne putem poštanske linije, već preko sistema antena koje su postavljali na krovove okolnih zgrada.
"Predavanja iz oblasti alternativne energije više neće biti apstraktna, a i đaci će shvatiti da je snaga prirode neiskorišćeni potencijal koji će u budućnosti otvoriti veliki broj novih radnih mesta. I sada su pojedinci imali interesantne predloge. Tako je jedan naš maturant u maturskom radu opisao mogućnost korišćenja kišnice. Njegov predlog je bio da se sva kišnica akumulira u rezervoaru u podrumu ili pod zemljom i da ona potom koristi kao sanitarna voda. Moraćemo ozbiljno da razmislimo o tome", dodaje profesor Aleksandar Savić.
Kako bi pomogli đacima i osavremenili nastavu, škola je iz sopstvenih prihoda finansirala pokretanje "Intraneta". Time su omogućili đacima koji su propustili neki čas, da nađu profesorsko predavanje.
Takođe, dobili su i štedljive sijalice za jednu učionicu, kako bi mogli da mere uštedu električne energije. Nažalost, te sijalice "skupljaju prašinu" jer škola nema novca da plati njihovu ugradnju, piše "Blic".
No comments:
Post a Comment