18.7.10

Josipović u poseti Srbiji


Srbija i Hrvatska podržavaju jedna drugu na putu ka EU. Obe zemlje za poštovanje prava manjina, za mir i stabilnost u regionu. Otvorena pitanja nestalih lica. "Manjine su bogatstvo", poručili šefovi država dve susedne zemlje.

Prva zvanična poseta hrvatskog predsednika Ive Josipovića Srbiji pokazuje da odnosi dve zemlje idu uzlaznom putanjom, ali da još ima otvorenih pitanja koja se rešavaju ili će biti na dnevnom redu bilateralnih susreta.

Oba predsednika dali su uzajamnu podršku evropskim integracijama i to je suštinska, polazna tačka u odnosima dve zemlje. I Srbija i Hrvatska žele u Evropsku uniju i na tom planu saradnja je na visokom nivou, što, recimo, pokazuje ponašanje policija dve zemlje koje se međusobno pomažu u raznim slučajevima.

"Odnosi Srbije i Hrvatske su jedan od temalja stabilnosti regiona i zato Srbija podržava što brže integracije u EU i zahvalni smo na podršci koju Hrvatska pruža Srbiji, jer zaslužili smo da svi zajedno budemo pod zajedničkim evropskim krovom", rekao je predsednik Srbije Boris Tadić u Subotici, obraćajući se članovima hrvatske manjine.

Josipović je uzvratio: "Hrvatska podržava sve susede na putu ka članstvu u Evropskoj uniji".

Mir i stabilnost u regionu su zajednički ciljevi i nastavićemo politiku mira, stabilnosti, razgovora i dogovora, zaključili su Tadić i Josipović.

Kao najvažnije otvoreno pitanje u međusobnim odnosima Josipović je istakao rešavanje sudbine nestalih lica.

"Kada je reč o pitanju povratnika, vrata su otvorena svima koji žele da se vrate. U Hrvatskoj nema nikoga ko bi želeo da spreči povratak", rekao je Josipović.

On je ocenio da taj povratak mora biti održiv, što iziskuje određena finansijska sredstva.

Hrvatska je spremna da intenzivira napore, omogućiće se otkup stambenih jedinica, a pronaći će se i modeli stambenog zbrinjavanja za one koji žele da ostanu u Srbiji, naveo je Josipović neke od mera za rešavanje ovog pitanja.
Ono što je "kočnica" u odnosima Srbije i Hrvatske jesu i tužba i kontratužba za genocid, podnetih pred Međunarodnim sudom pravde.

O tome je predsednik Srbije rekao da bi bilo dobro da se problem reši vansudskim poravnanjem, dok je Josipović naveo da su tužbe podnete zbog rešavanja određenih problema i ako se oni mogu rešiti van suda - "tim bolje".
I šta kažeš kako ide broj te ženske 064...

Tadić očekuje da će zemlje u regionu "biti uzdržane", posle odluke Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu o tome da li je proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.
Tokom boravka u Subotici i razgovora sa predstavnicima hrvatske manjine, predsednik Srbije je izjavio da će biti iskreni saveznik u borbi za interese, identitet i očuvanje posebnosti i kulture Hrvata u Vojvodini.

"U našoj zemlji svaki građanin ima pravo na vlastiti identitet i niko ne sme da mu u pitanje dovede ijednu tačku poimanja vlastitog identiteta. Imamo obavezu da damo sve od sebe kako bi sve kulture i identiteti, pa i hrvatski, postojali u budućnosti u našoj zajedničkoj zemlji (EU ili Tadić proriče daleku budućnost?) ", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, odnosi Srbije i Hrvatske su suštinski važni za stabilnost jugoistočne Evrope i za očuvanje kulture i budućnosti Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji. 
Josipović je na to rekao da je u Tadiću pronašao osobu sa kojom deli viziju dobrosusedskih i kvalitetnih odnosa u regionu.

"Ivo Josipović bolje igra fudbal od mene", rekao je danas predsednik Srbije Boris Tadić, na šta je šef hrvatske države Ivo Josipović odgovorio: "Da, ali Boris bolje igra košarku".

"Svaki dan smo svedoci sportskih manifestacija i važno je da naši građani navijaju dostojanstvo, na fer i sportski način", izjavio je Tadić i ocenio da je važno da ne bude nacionalnog vređanja.

Tadić i Josipović su podržali ideju formiranja svih regionalnih inicijativa koje promovišu sport i uspehe sportista, ali su konstatovali da bi u tom kontekstu trebalo rešavati i bezbednosna pitanja.

I naravno cela počasna četa Garde na počasti



Predsednici Srbije i Hrvatske, Boris Tadić i Ivo Josipović prošetali su u ponedeljak posle podne centrom Beograda i porazgovarali sa građanima. Jedan drugom poklonili knjige. Tadićev izbor: "Rečnik ex YU mitologije".

 Tadić i Josipović su potom seli u obližnji kafić da se osveže, a posle toga toga Knez Mihailovom ulicom otišli na Kalemegdan, gde prisustvuju susretu umetnika iz Srbije i Hrvatske.
Tokom šetnje najveći broj građana je radoznalo posmatrao dvojicu predsednika, a nekoliko njih je aplaudiralo. Tadić i Josipović su u jednom trenutku zastali kod građana koji su aplaudirali i porazgovarali sa njima.

No comments:

Post a Comment