Hose Luis Rodrigez Zapatero, španski premijer, održao uvodni govor na ovogodišnjem sastanku Bilderberga
Ako su teoretičari zavere bar donekle u pravu, tamo se možda kuje zavera za invaziju na Iran, ili se planira sahrana evra. Običan građanin, međutim, može samo da nagađa šta se zbiva na godišnjem skupu tajnovite Bilderberg grupe, neformalnom okupljanju svetske elite na koje medijima pristup nije dozvoljen, a na kojima su ranijih godina učestvovali lideri poput Bila Klintona, Tonija Blera, Dejvida Kamerona i američkog ministra finansija Timotija Gajtnera.
Ove godine, na godišnjem sastanku grupe u Španiji, nadomak Barselone, koji traje do 6. juna, uvodni govor je održao španski premijer Hose Luis Rodrigez Zapatero, a jedna od glavnih tema razgovora je budućnost evra.Prisustvo istaknutih španskih političkih i finansijskih lidera, kao što su ministar inostranih poslova Migel Anhel Moratinos, nije samo rezultat činjenice da se ovogodišnja konferencija Bilderberga održava u najbližoj okolini Barselone, već i toga što je ovu grupu zahvatila panika zbog mogućnosti da njen začetak globalne valute - evro - ide ka totalnom kolapsu.
Španski lideri će informisati skup kolika je verovatnoća da Španija krene stopama Grčke, što bi verovatno zadalo smrtni udarac evru kao jedinstvenoj valuti, a dugoročno gledano i težak udarac planovima za uvođenje globalne valute.
Bilderberg grupu je 1954, u Hotelu de Bilderberg u blizini holandskog grada Arnhema, osnovao poljski izbeglica Jozef Retinger, u nastojanju da izgradi evropski bedem protiv širenja komunizma. U njoj je nikla i klica evropske ideje: pomirenje Francuske i Nemačke, ulazak Zapadne Nemačke u NATO, Sporazum iz Mastrihta - sve se to začelo kroz razgovore na neformalnim skupovima ove organizacije. Bilderberg grupu neki smatraju nedužnim skupom na kom se razmenjuju ideje. Drugi oko nje pletu razne teorije zavere. Novinar Danijel Estulin, koji je napisao dva bestselera o Bilderbergu, ove nedelje je, govoreći o ovoj temi u Evropskom parlamentu na poziv italijanskog poslanika Marija Borgezija, izneo tvrdnju da „Bilderberg klub“ ne predstavlja klasičnu zaveru, već potencijalno opasan skup ljudi koji imaju zajednički cilj: centralizovanje globalne ekonomske moći, u korist korporacija. On ga definše kao „virtuelnu paukovu mrežu ispreplitanih finansijskih, političkih i industrijskih interesa“ i kaže da „to nije tajno društvo“, već „ideologija“.
Iznenadila ih Grčka
Prošle godine skup Bilderberg grupe održan je u mestu Vuligameni, na obali u neposrednoj blizini Atine, uz učešće švedskog ministra inostranih poslova Karla Bilta, američkog ministra finansija Timotija Gajtnera i šefa Evropske komisije Žozea Manuela Baroza. Prisutni su bili i grčki ministar finansija, grčki ministar inostranih poslova i guverner Grčke narodne banke. Nekoliko meseci kasnije, Grčka je bankrotirala, a Atina je bila u plamenu.
No comments:
Post a Comment